Välkommen tilll Ätrabygdens Ridklubbs tävlingssida!

Tävlingar 2020

 
Vägbeskrivning

 Proposition KM Dressyr 12 september:

Start kl 09.00, uppbyggnad ca 8.00 på tävlingsutebanan.

Pay´n´Ride är öppen för medlemmar och icke medlemmar.

Program att välja mellan.
Märke 2 program - Rosett till alla deltagande 

OBS! Det är det gamla programmet! Kostnad 120 kr.

Klass 2: Lätt C:1 (2015)
Klass 3: Lätt B:1 (2019)
Rosett erhålls vid 60 %.
Kostnad: 120 kr för medlemmar, 160 kr för icke medlemmar.
därefter

Klass 4: LC:2 (2015) Klubbmästerskap för ponny o häst. Kostnad:120 kr

Anmälan på TDB senast 10 September kl 18.00
Betalning via swish på tävlingsplatsen.
Startlistor kommer att finnas på vår hemsida atrabygden.se
Sena ändringar etc meddelas på sms till Viviann 0705-234157

Prisutdelning efter varje klass.
Alla som deltar hjälper till under helgen.
Det skall både förberedas inför tävlingsklasserna och plockas bort efter sista start. 

Parkering vid tävlingsutebanan.
Varmt välkomna!

STARTLISTOR DRESSYR 12 SEPTEMBER 09.00 

Domare Catarina Svensson 

Lätt A:1                                                                                                                                                                                                                                                                                                                Anna Mann                         Zelma                                                               

Program för ryttarmärke II (2000)                                                                                                                                                                                                                                                          Elicia Ivarsson                   Molstabergs Sun Up      

Lätt C:1 (2015)                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Johanna Segel     Ilony            

Lätt B:1 (2019)                                                                                                                                                                                                                                                                                                         Johanna Segel                      Ilony                  

Klubbmästerskap Lätt C:2 (2015)                                                                                                                                                                                                                                                                    Ponny                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Moa Bengtsson                   Krååkan                             

Elemina Andersson           Fåglabäcks Kompromiss                    

Ellen Norrman                    Donadea Soilder                 

Ida Nyman                            Alhedens Delight               

Viktor Jarhult                      Tomacs Brizar                   

Moa Bengtsson                   Australis                             

Elemina Andersson          Lofty Rohannah                

Lätt C:2 (2015)                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Häst 

Emelie Andersson             Mustang Sally                                        

Katarina Olsson                 Bella Kan                           

Ida Nyman                           Wim R                               

Jennie Stensson                 Retzina Loca                     

Emelie Andersson             Bob Marley                         


Proposition KM Hoppning 13 september:

Start kl 09.00, uppbyggnad kl 8.00 på utebanan

Pay´n´Jump är öppen för medlemmar och icke medlemmar.

Klass 1: Pay´n´Jump bed A Rosett till felfria ekipage.
Vi börjar med bommar vid önskemål.                    Ponny först och häst därefter.

Maxhöjd 110 cm (häst)/Lätt B (ponny)
Kostnad 120 kr för alla.

Klass 2: Lätt D/ 90 cm bed två faser A:0/A:0 Kostnad 120 kr

Klass 3: Klubbmästerskap Lätt C/ 100 cm bed A:1a Kostnad 120 kr

Anmälan på TDB senast 10 September kl 18.00
Anmäl höjd i Meddelande till arrangör till klass 1.
Betalning via swish på tävlingsplatsen.
Startlistor kommer att finnas på vår hemsida atrabygden.se
Sena ändringar etc meddelas på sms till Viviann 0705-234157

Prisutdelning efter varje klass.
Alla som deltar hjälper till under helgen.
Det skall både förberedas inför tävlingsklasserna och plockas bort efter sista start.

Parkering vid ridhuset.
Varmt välkomna!


STARTLISTOR HOPPNING 13 SEPTEMBER 09.00

Bommar

Maja Ohlsson                     Stensötans Easy to Love Elvine

Emilia Stohm                     Scarlet Playboy

Jonathan Stohm                 Scarlet Playboy

Maja Ohlsson                     Stensötans Easy to Love Elvine

30 cm

Iris Alness                           Akilles 

Isabella Johansson             Havstorps Akacia

 40 cm        

Freja Eliasson.                       Clodett                                  

Ellie Ingmarsson                 Mallows Tuwa

Iris Alness                           Akilles  
Isabella Johansson             Havstorps Akacia
Kellie Hammarstig           Castledaly Boy

50 cm

Katarina Ohlsson               Bella Kan    

Tilda Ohlsson                     Dun Dolly II

Linn Frisell                         Alhedens Delight

Freja Eliasson                     Clodett (D)

Emma Crossley                 Gryets Kokette (D)

Ellie Ingmarsson                 Mallows Tuwa

Tilda Ohlsson                     Oatfield Fly Me High

Katarina Ohlsson               Bella Kan

60 cm

Tilda Ohlsson                     Oatfield Fly Me High

Emma Crossley                 Gryets Kokette (D)

Stella Altieri                       Never Again (D)

Vera Vuorisalo                   Johnnie Walker                                      

                  

Tilda Ohlsson                     Dun Dolly II

70 cm

Kelly Toborn                     Knockmeal Princess

Evelina Olsson                   Calista of July

Stella Altieri                       Never Again (D)

                                           

Linn Frisell                         Alhedens Delight

Vera Vuorisalo                   Johnnie Walker

Lova Olsson                       Calista of July

Kelly Toborn                     Knockmeal Princess                                                                          

90 cm                                                      

Boel Abelson-Crossley       Gryets Kokette (D)                                                      

HÄST

30 cm           Julia Nilsson                       Cristal Boy (H)

40 cm           Julia Nilsson                       Cristal Boy (H)

70 cm

Emelie Lindskog               Djinn De La Brasserie (H)                                                                                                                                                                                                                                    Elin Vencel                         Kartena (H)

80 cm                                                      

Moa Johansson                   Titania (H)                                                                                                                                                                                                                                                    Emelie Lindskog               Djinn De La Brasserie (H)                                                                                                                                                                                                                                  Elin Vencel                         Kartena (H)  

Lätt D, Två faser (A:0+A:0)                                                                                                                                                                                                                                                                            Moa Bengtsson                   Krååkan       B                                                                                                                                                                                                                                                            Lucas Bengtsson               Australis       C                                                                                                                                                                                                                                                    Elemina Andersson   Fåglabäcks Kompromiss  D                                                                                                                                                                                                                            Vendela Blohm                   Zhen             D                                                                                                                                                                                                                                                          Alva Erlandsson                 Timmy           D                                                                                                                                                                                                                                                  Moa Johansson                   Titania           H                                                                                                                                                                                                                                                Emelie Andersson   Bob Marley H                                                                                                                                                                                                                                                   Fanny Lönnesjö                 Lady Minette H
Elemina Andersson   Nelly Furtado H 

Klubbmästerskap Lätt C, A:1a                                                                                                                                                                                                                                                                          Moa Bengtsson                   Krååkan       B                                                                                                                                                                                                                                                  Lucas Bengtsson               Australis       C
Elemina Andersson   Fåglabäcks Kompromiss D
Alice Erlandsson               Timmy           D                                                                                                                                                                                                                                              Emelie Andersson   Bob Marley  H                                                                                                                                                                                                                                                Fanny Lönnesjö                 Lady Minette H                                                                                                                                                                                                                                                       Viktor Jarhult                     Laranjo          H                                                                                                                                                                                                                                                Elemina Andersson   Nelly Furtado H