Välkommen tilll Ätrabygdens Ridklubbs tävlingssida!

Tävlingar 2020

Pay n Jump 31 Maj

Vi kommer inte ha någon servering men vår granne Route 154 (stor grå byggnad) har öppet sin servering med mat och fika. Där finns bra parkering så man kan sticka in och ta något att äta (de fixar även matlåda så ni kan äta i bilen om ni vill).
Anläggningsskiss 
Vägbeskrivning
 Start kl 9: Kategori C    
Bom
1.       Stina Schough             Quriosa
2.   Anna-Hilda Aspelöf               AWS Celine          
20 cm
3.       Stina Schough             Quriosa                                        
30 cm
4.       Molly Frisell                 Scarletts Play Boy                      
40 cm
5.       Svante Emanuelsson     Moore Wilton                            
50 cm
6.       Svante Emanuelsson     Moore Wilton                            
7.       Kelly Toborn                 Allram Est                                    
60 cm
8.         Algot Svensson             AWS Celine
9.       Kelly Toborn               Allram Est                                    
70 cm
 10.       Algot Svensson                 AWS Celine
11.       Tuva Schough             Nemos Tiger Woods                
12.       Isa Säterborn               Rans Cinderella                          
13.   Axel Claeson                   Buddy love                                                        
14.   Algot Svensson               Emerald Pride                            
15.   Linn Frisell                     Alhedens Delight                      
16.   Tuva Schough               Nemos Tiger Woods  
      Algot Svensson               Emerald Pride              
80 cm
17.   Axel Claeson                     Buddy love      
18.   Isa Säterborn                   Rans Cinderella                                                
19.   Algot Svensson                 Emerald Pride  
20. Annie Hall                           Röllika                          
 
 
Ca start 10.30: Häst
70 cm
1.       Alexander Josefsson           Marelle                                        
2.       Hanna Dahl Albertsson       Oceanhill Fighter                      
80 cm
3.   Alice Winbo                           Loui
4.       Hanna Dahl Albertsson       Oceanhill Fighter                      
5.       Joelle Myslek                     Eminemma                                    
6.       Tuva Rehbinder               Nefryt W    
 7.       Alice Winbo                       Loui                                  
                             
90 cm
8.       Michelle-Estelle Dornseiff       Mr Mark                                      
9.       Joelle Myslek                     Eminemma                                  
10.       Tuva Rehbinder         Nefryt W                                      
11.   Maja Kaspersson       Carson JR Oceanhill
                       
100 cm
12.   Michelle-Estelle Dornseiff         Mr Mark                                      
13.   Maja Kaspersson       Carson JR Oceanhill
80 cm
14.   Hanna Dahl Albertsson       Oceanhill Confident                
90cm
15.   Hanna Dahl Albertsson       Oceanhill Confident
 
Slut ca 11.30

Paus 45 min

Start ca 12.15: Kategori A och B
Bom
1.       Elise Karlsson           Fåglabäcks Inez                                                      
2.       Elise Karlsson           Fåglabäcks Inez                          
30 cm
3.       Emma Andersson       Cyfair Riverdance                      
40 cm
4.       Tilda Ohlsson                 Molly                                              
5.       Ella Högenberg           Aladdin
6.       Emma Andersson       Cyfair Riverdance                      
50 cm
7.       Tilda Ohlsson                   Molly
8.       Ella Högenberg           Aladdin                                          
9.   Lilly Albertsson           Dyfrdwy Princess                      
10.   Lexi Danielsson           Conneticut King                          
11.   Alva Erlandsson           Fåglabäcks Maj                          
12.   Tuva Karlsson             Newtown Mini Cooper            
13.   Engla Simfors             Princess Lane                              
14.   Tilda Ohlsson             Rotherwood Royal Penny      
60 cm
15.   Karl Mandorsson       Moonlight Shadow                    
16.   Lilly Albertsson           Dyfrdwy Princess                      
17.   Lexi Danielsson           Conneticut King                          
18.   Alva Erlandsson           Fåglabäcks Maj                          
19.   Tuva Karlsson             Newtown Mini Cooper            
20.   Tilda Ohlsson           Rotherwood Royal Penny      
21.   Engla Simfors                 Princess Lane                              
70 cm
22.   Tuva Schough           Nemos Tiger Woods                
23.   Karl Mandorsson       Moonlight Shadow                    
24.   Tuva Schough         Nemos Tiger Woods                
 
Start ca 13.45: Kategori D
60 cm
1.       Anja Johansson           Diamanten                                    
2.       Felicia Erlandsson       Lolas Casanova                            
3.       Anja Johansson           Diamanten                                    
70 cm
4.       Julia Nilsson               Arabella B                                      
5.       Ella Ramnegård           Orchid’s Troja                              
6.       Felicia Erlandsson       Lolas Casanova                            
7.       Nova Danielsson         Starias Ramzes                            
80 cm
8.       Tilda Karlsson           Knockmeal Oreo                        
9.   Nova Danielsson         Starias Ramzes                                                  
90 cm
10.     Michelle Frank             Brynoer Brenin
11.   Ella Ramnegård           Orchid’s Troja  
12.       Michelle Frank             Brynoer Brenin            
 
Slut ca 14.30
 
  • Betalning via swish på tävlingsplatsen. Klubbens swish: 1230429654
  • Kostnad 120:-/ start. Visa swish för ansvarig funktionär!
  • Sena ändringar etc meddelas på sms till Emelie 0703-26 46 81
  • Parkering vid ridhuset.
VIKTIGT ATT TÄNKA PÅ!!
  • Ingen publik
  • Ingen servering
  • Endast 1 medhjälpare per ekipage
  • Håll avstånd till varandra
  • Anländ tidigast 1 timma innan gruppens start, ungefärliga starttider finns angivna i startlistan.
  • Bangång vid höjningarna
  • Har du sjukdomssymtom eller känner dig sjuk ska du stanna hemma
  • Stanna bara under den tid du rider.
  • Folkhälsomyndighetens föreskrifter och allmänna råd om allas ansvar att förhindra smitta av covid-19 m.m.; klicka här

Välkomna!

Resultat KM dressyr 2019 (25/4-20)
Ponny
1. Alice Erlandsson- Magne
2. Michelle Dornseiff- Gazko
3. Annie Sandberg- Zantos
Häst
1. Anna Mann- Zelma
1. Emelie Andersson- Bob Marley
3. Emelie Andersson- Nelly Furtado
 
Resultat KM hoppning 2019 (13/4-20)

Lätt D ponny
1. Elemina Andersson- Lofty Rohannah
2. Annie Sandberg- Zantos
3. Michelle Dornseiff- Gazko
Lätt C KM ponny
1. Elemina Andersson- Oxygen
2. Annie Sandberg- Zantos
3. Viktor Jarhult- Tomacs Brizar
90 cm häst
1. Elemina Andersson- Nelly Furtado
2. Michelle Dornseiff- Mr Mark
3. Olivia Lindberg- Cain Lee
100 cm KM häst
1. Fanny Lönnesjö- Lady Minette
2. Matilda Andreasson- Millencolin
3. Michelle Dornseiff- Mr Mark
3. Olivia Lindberg- Cain Lee
Ätrabygdens Ridklubb arrangerar tävlingar 2020 vid följande tillfällen.
 1 - 3 maj lokal / regional / nationell hoppning häst - inställd

13 - 14 juni lokal / regional hoppning ponny - finns på tdb

15 - 16 augusti lokal / regional hoppning ponny / häst - ansökt

5 - 6 september lokal / regional hoppning ponny / häst - ansökt
Tävlingsinformation                                                                             
Till tävlingarna som Ätrabygdens ridklubb arrangerar behövs funktionärer till
banbyggnad, på parkering, i sekretariat, på framhoppning, på tävlingsbanan, i kiosken mm.
Funktionärslistor för årets tävlingar kommer att finnas på följande länk.
Här kan man själv fylla i när man har möjlighet att vara funktionär och vilken funktion man vill ta sig an.
Vi ses och hörs!